Creatures: Difference between revisions
From Grimhaven Wiki
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 42: | Line 42: | ||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | | style="border: 1px solid black;" | 0 | ||
| style="border: 1px solid black;" | [[Chicken Feather|Chicken Feather]], [[Worm|Worm]], [[Meat|0-2 Meat]], [[Egg|Egg]] | | style="border: 1px solid black;" | [[Chicken Feather|Chicken Feather]], [[Worm|Worm]], [[Meat|0-2 Meat]], [[Egg|Egg]] | ||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Rabbit|Rabbit]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Rabbit.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 15 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Carrot|0-2 Carrots]], [[Worm|Worm]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Snake|Snake]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Snake.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 15 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | None. | |||
|- | |- | ||
| style="border: 1px solid black;" | [[Sheep|Sheep]] | | style="border: 1px solid black;" | [[Sheep|Sheep]] | ||
| Line 54: | Line 66: | ||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | | style="border: 1px solid black;" | 0 | ||
| style="border: 1px solid black;" | [[Meat|0-4 Meat]], [[Black Wool|Black Wool]] | | style="border: 1px solid black;" | [[Meat|0-4 Meat]], [[Black Wool|Black Wool]] | ||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Rat|Rat]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Rat.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 5 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Cheese|Cheese]], [[Gold Coin|0-4 Gold Coins]] | |||
|- | |- | ||
| style="border: 1px solid black;" | [[Cat|Cat]] | | style="border: 1px solid black;" | [[Cat|Cat]] | ||
| Line 66: | Line 84: | ||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | | style="border: 1px solid black;" | 0 | ||
| style="border: 1px solid black;" | None. | | style="border: 1px solid black;" | None. | ||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Spider|Spider]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Spider.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 12 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Gold Coin|0-5 Gold Coins]], [[Spider Fang|Spider Fang]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Skunk|Skunk]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Skunk.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 3 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Bulb of Garlic|Bulb of Garlic]], [[Skunk Tail|Skunk Tail]] | |||
|- | |- | ||
| style="border: 1px solid black;" | [[Badger|Badger]] | | style="border: 1px solid black;" | [[Badger|Badger]] | ||
Revision as of 15:41, 15 April 2024
| Name | Looktype | Hitpoints | Experience | Loot |
|---|---|---|---|---|
| Cockroach |
|
1 | 0 | Cockroach Leg |
| Yellow Butterfly |
|
2 | 0 | None. |
| Blue Butterfly |
|
2 | 0 | None. |
| Red Butterfly |
|
2 | 0 | None. |
| Purple Butterfly |
|
2 | 0 | None. |
| Chicken |
|
15 | 0 | Chicken Feather, Worm, 0-2 Meat, Egg |
| Rabbit |
|
15 | 0 | 0-2 Carrots, Worm |
| Snake |
|
15 | 20 | None. |
| Sheep |
|
20 | 0 | 0-4 Meat, Wool |
| Black Sheep |
|
20 | 0 | 0-4 Meat, Black Wool |
| Rat |
|
20 | 5 | Cheese, 0-4 Gold Coins |
| Cat |
|
20 | 0 | None. |
| Dog |
|
20 | 0 | None. |
| Spider |
|
20 | 12 | 0-5 Gold Coins, Spider Fang |
| Skunk |
|
20 | 3 | Bulb of Garlic, Skunk Tail |
| Badger |
|
23 | 5 | Beetroot, Badger Fur, Acorn |















