Quests: Difference between revisions
From Grimhaven Wiki
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 7: | Line 7: | ||
! style="border: 1px solid black; width: 45%;" | Reward | ! style="border: 1px solid black; width: 45%;" | Reward | ||
|- | |- | ||
| style="border: 1px solid black | | style="border: 1px solid black;" | [[Cockroach|Cockroach]] | ||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 1 | | style="border: 1px solid black;" | 1 | ||
| style="border: 1px solid black;" | | | style="border: 1px solid black;" | 0 | ||
| style="border: 1px solid black;" | | | style="border: 1px solid black;" | [[Cockroach Leg|Cockroach Leg]] | ||
|- | |- | ||
| style="border: 1px solid black; | | style="border: 1px solid black;" | [[Yellow Butterfly|Yellow Butterfly]] | ||
[[ | | style="border: 1px solid black;" | 0 | ||
| style="border: 1px solid black;" | | | style="border: 1px solid black;" | 2 | ||
| style="border: 1px solid black;" | | | style="border: 1px solid black;" | 0 | ||
| style="border: 1px solid black;" | | | style="border: 1px solid black;" | None. | ||
| style="border: 1px solid black;" | | |- | ||
| style="border: 1px solid black;" | [[Blue Butterfly|Blue Butterfly]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Blue_Butterfly.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 2 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | None. | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Red Butterfly|Red Butterfly]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Red_Butterfly.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 2 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | None. | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Purple Butterfly|Purple Butterfly]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Purple_Butterfly.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 2 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | None. | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Chicken|Chicken]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Chicken.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 15 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Chicken Feather|Chicken Feather]], [[Worm|Worm]], [[Meat|0-2 Meat]], [[Egg|Egg]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Rabbit|Rabbit]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Rabbit.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 15 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Carrot|0-2 Carrots]], [[Worm|Worm]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Snake|Snake]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Snake.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 15 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | None. | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Sheep|Sheep]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Sheep.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Meat|0-4 Meat]], [[Wool|Wool]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Black Sheep|Black Sheep]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Black_Sheep.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Meat|0-4 Meat]], [[Black Wool|Black Wool]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Rat|Rat]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Rat.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 5 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Cheese|Cheese]], [[Gold Coin|0-4 Gold Coins]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Cat|Cat]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Cat.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | None. | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Dog|Dog]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Dog.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | None. | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Spider|Spider]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Spider.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 12 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Gold Coin|0-5 Gold Coins]], [[Spider Fang|Spider Fang]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Skunk|Skunk]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Skunk.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 20 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 3 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Bulb of Garlic|Bulb of Garlic]], [[Skunk Tail|Skunk Tail]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Badger|Badger]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Badger.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 23 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 5 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Beetroot|Beetroot]], [[Badger Fur|Badger Fur]], [[Acorn|Acorn]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Deer|Deer]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Deer.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 25 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Meat|0-4 Meat]], [[Ham|0-2 Ham]], [[Antlers|Antlers]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Pig|Pig]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Pig.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 25 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 0 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Meat|0-4 Meat]], [[Pig Foot|Pig Foot]] | |||
|- | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Wolf|Wolf]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[File:Wolf.gif]] | |||
| style="border: 1px solid black;" | 25 | |||
| style="border: 1px solid black;" | 18 | |||
| style="border: 1px solid black;" | [[Meat|0-2 Meat]], [[Wolf Paw|Wolf Paw]] | |||
|- | |- | ||
|} | |||
Revision as of 01:05, 19 April 2024
| Name | Min Level | Rec Level | Location | Reward |
|---|---|---|---|---|
| Cockroach | 0 | 1 | 0 | Cockroach Leg |
| Yellow Butterfly | 0 | 2 | 0 | None. |
| Blue Butterfly |
|
2 | 0 | None. |
| Red Butterfly |
|
2 | 0 | None. |
| Purple Butterfly |
|
2 | 0 | None. |
| Chicken |
|
15 | 0 | Chicken Feather, Worm, 0-2 Meat, Egg |
| Rabbit |
|
15 | 0 | 0-2 Carrots, Worm |
| Snake |
|
15 | 20 | None. |
| Sheep |
|
20 | 0 | 0-4 Meat, Wool |
| Black Sheep |
|
20 | 0 | 0-4 Meat, Black Wool |
| Rat |
|
20 | 5 | Cheese, 0-4 Gold Coins |
| Cat |
|
20 | 0 | None. |
| Dog |
|
20 | 0 | None. |
| Spider |
|
20 | 12 | 0-5 Gold Coins, Spider Fang |
| Skunk |
|
20 | 3 | Bulb of Garlic, Skunk Tail |
| Badger |
|
23 | 5 | Beetroot, Badger Fur, Acorn |
| Deer |
|
25 | 0 | 0-4 Meat, 0-2 Ham, Antlers |
| Pig |
|
25 | 0 | 0-4 Meat, Pig Foot |
| Wolf |
|
25 | 18 | 0-2 Meat, Wolf Paw |
















